Aura                 Sára             Nike               Dina                 Sisi           Shaki             Scooby         Chilli                       Benny                                                      
     
Nejčastější "důvody" ,
proč štěně nemá průkaz původu:
Jeden z častých "argumentů" proč štěně nemá PP je, že vrh byl příliš početný a tohle štěně už PP nemohlo dostat. Je to lež, u retrieverů není nijak omezen počet štěňat ve vrhu a všechna narozená štěňata dostanou z Plemenné knihy v Praze průkaz původu !
Z nejčastějších důvodů neuchovnění uvádějí tito "rádobychovatelé" , že nemají rádi výstavy a nemají čas psa připravit na OVVR. Výstavy na uchovnění jsou potřeba pouze dvě a co si myslet o chovateli, který není ochoten obětovat pouhé dva dny pro svého psa?
Zkoušky OVVR mají prokázat vrozené vlohy a je k nim zapotřebí pouze základní výcvik, který by měl absolvovat úplně každý pes. Stačí aby se mu chovatel trochu věnoval a naučil ho poslušnosti. Opět se jedná o to, věnovat svůj čas psovi, kterého výcvik baví a má z práce radost. Pak zůstává otázkou, proč tito „chovatelé“ na základní výcvik a výstavy čas nemají a na štěňátka si čas udělat mohou ?
Mezi psy s PP a bez PP je mnoho rozdílů, mezi ty hlavní patří:
- u retrieverů s PP známe oba rodiče a celý původ, proto není problém dohledat si informace o předcích a nehrozí příbuzenská plemenitba, kterou my neprovádíme s ohledem na zmutované nemoci.

nejrozšířenější databáze je K9data, kde je možné si udělat "breding testy" dopředu:

- často používaná věta „chovatelů“: „oba rodiče je možno vidět“, je sice hezká, ale kdo vám zaručí, že onen krásný pes je opravdu tatínkem štěňat
- rodiče PP štěňat mají zdravotní testy
- u bez PP štěněte nikdy nevíte, co zdědilo po svých rodičích
- uchovnění jsou pouze psi splňující standard plemene, proto u PP štěňat vždy víme, jak budou vypadat v dospělosti a nemusíme se pak divit, že nemají znaky námi požadovaného plemene, že je štěně přerostlé či nedorostlo, že nesplňuje standard barvou a podobně
- retriever pro uchovnění musí splnit test povahy nebo nějakou zkoušku z výkonu, nevhodní jedinci nejsou do chovu zařazeni, proto by štěňata PP psů měla dědit dobré povahy, dalšími příčinami neuchovnění jsou povahové vady - agresivita nebo bázlivost, které jsou také ve velké míře přenášeny na potomky.
Artemis Gold Kennel
  Bookmark and Share
   
Scooby :-)