Aura                 Sára             Nike               Dina                 Sisi           Shaki             Scooby         Chilli                       Benny                                                      
     
Výchova k čistotnosti v domě ...

Malá štěňátka mají velice častou potřebu vyměšování. Brzy se naučíte rozlišovat jejich výmluvné signály: štěně obchází kolem do kolečka, sedí u dveří nebo se na Vás výmluvně dívá. Jakmile si tohoto všimnete, vezměte štěně a podložte pod něj noviny. Postupně přemísťujte noviny směrem ke dveřím, až je vystrčíte ven. V případě, že máte možnost naučit štěně, dělat potřebu přímo ven, je to daleko vhodnější způsob. Štěně musíte brát na zvolené místo několikrát denně: ráno těsně po probuzení, po krmení, po probuzení během dne a těsně před uložením ke spánku. Pes brzy začne na toto místo chodit sám. Můžete také psa naučit, aby se venčil na příkaz. Musíte si vytvořit zvláštní povel, který použijete pokaždé, když uvidíte, že se štěně chystá udělat potřebu. Když to udělá na správném místě, okamžitě ho pochvalte. Nikdy netrestejte psa za to, že udělá loužičku nebo hromádku na zakázaném místě, neboť si nespojí trest se skutkem.
Výchova štěněte k čistotnosti bude prvním cílem, zvláště bydlí- li pes v bytě. Ve věku 8 - 12 týdnů mají všechna štěňata v zásadě stejný režim:
Čistotnost  
ráno - 6.00 - 8.00 hodin fáze aktivity, krmení
odpoledne - 8.00-12.00 hodin fáze odpočinku
poledne - 12.00 - 13.00 hodin fáze aktivity, krmení
odpoledne - 13.00 - 16.00 hodin fáze klidu
podvečer - 16.00 - 18.00 hodin fáze hlavní aktivity, krmení
večer - 18.00 - 22.00 hodin fáze klidu
pozdní večer 22.00 - 23.00 hodin fáze spánku

Mějme na paměti, že se štěně potřebuje vyvenčit vždy hned po probuzení a po jídle. Na tato časová období se zaměříme a vždy, když se štěně probudí a nakrmí, odneseme je na určené místo, počkáme až vykoná potřebu a poté je pochválíme. K tomuto účelu si vyhradíme jedno místo, které už neměníme. Máme-li k dispozici zahradu, odneseme štěně na ní. Štěně by si mělo brzo zvyknout, že se venčí na jedno místo. V bytě si usnadníme situaci s novinami nebo hadrem nebo papírovými plenami. Zpočátku se mohou přihodit i nehody, kdy nestihneme štěně přenést a ono udělá loužičku mimo vyhrazený prostor. V žádném případě mladého psa za jeho poklesek netrestáme. Pokud zpozorujeme, že se pes chystá vyprázdnit, ihned jej napomeneme důrazným FUJ nebo NE a odneseme jej na správné místo. Během několika dnů by se měl pes naučit chodit pouze na noviny nebo se dožadovat vypuštění ven za dveřmi.
  Bookmark and Share