Aura                 Sára             Nike               Dina                 Sisi           Shaki             Scooby         Chilli                       Benny                                                      
     
Využití retrieverů v lovecké praxi …

Má-li se uvést něco o loveckém využití retrívrů v současnosti, platí zde totéž, co o jiných plemenech.

Lze je vycvičit  převážně k práci slídičů ( kam také byli spolu se španěly a křepeláky zařazeni), ale s většími dispozicemi pro aportování hlavně pernaté zvěře. Navíc mají výhodu díky větší síle a odolnosti ve studené vodě, bez potíží unesou i těžší vrubozubé ptáky včetně velkých kachen a hus a i drobnou zvěř.

Ovšem potíž je v tom, že značná část chovů retrívrů se stává pouze společníky svých majitelů. A tak stejně jako některá plemena ovčáckých psů v životě neviděla stádo ovcí, natož aby s ním uměla pracovat, děje se bohužel něco podobného s retrívry.

Zatímco třeba kontinentální ohaři nebo jagdteriéři se málokdy dostanou do rukou nemyslivců, je tomu s retrívry naopak. Potom vzniká problém s tím, že se rodí potomci rodičů s vlohami v praxi, kteří své dovednosti nemají vrozené, ale naučené výcvikem.  U retrívrů se schopnost k aportování přenesla z části po plemenech vzniklých z barbetů a pak hlavně výběrem konkrétních chovných jedinců, kteří měli tuto vlastnost vrozenou. Navíc nejsou retrívři příliš rozšířeni ani v zemích svého původu a to také snižuje jejich využití v lovecké praxi. Výjimkou jsou však labradoři a goldeni, kteří se stali i u nás jakousi módou. Snad je to pro jejich příjemnou povahu, dobrý vztah k dětem i jejich využití coby psů slepeckých, lavinových, záchranářských a pomocníků postižených lidí, což jen dokazuje o jak vyjímečné tvory jde !

Nakonec ještě několik vět k názvu této skupiny. Slovo RETRIEVE má v angličtině hned několik významů, ve vztahu ke psům se překládá jako aportovat. Není zcela jasné proč se retrívrům v Česku říká přinašeči, protože v Anglii mají pro tento účel slovo bring. Navíc význam slova aportovat, aport, je téměř mezinárodní a v myslivosti by to mělo platit mnohonásobně !

Chcete také  pracovat se svým retrívrem .... navštivte sekci AKCE
Les a výcvik

FOTO a VIDEO

... zkoušky a OVVR jsou pořádány pod vedením KCHLS - sekce retrieverů :

WEB "nový" KCHLS
WEB "starý" KCHLS
WEB KCHLS - sekce retriever
ON - LINE PŘIHLÁŠENÍ na zkoušky
11/09 - Podzim 2009 ... :-)
07/09 - Doo  cvičí na lovecké zkoušky ... :-)
"Letní" foto z revíru ... ZDE/HERE
 "Zimní" foto z revíru ... ZDE/HERE
 Foto z výcviku Scooby Doo ... ZDE/HERE
 Foto z výcviku ... ZDE/HERE
 Další foto v ALBUMU
ŠTĚŇATA - vrh CH - první kontakt se zvěří ... :-)
První kontakty se zhaslou zvěří ... Doo zvěř hlásí
 Jak postupovat při výcviku ... ZDE/HERE
Pracovní zlatý a labradorský retriever
Zlatý nebo labradorský retriever má přirozené vlohy stát se ideálním loveckým psem, schopným lovit a přinášet zvěř i v nejhustším porostu. Jeho hustá nepromokavá srst mu poskytuje dokonalou ochranu. Rád vyhledává a přináší všechny možné předměty. Postupně a velmi trpělivě může tyto základní instinkty přeměnit v solidní práci loveckého psa.
Ve službách veřejnosti
Zlatý a labradorský retriever často hraje mnoho úloh ve společnosti jako pracovní a společenský pes. Uplatňuje se vyhledávacích a záchranných družstvech, hledá oběti po zemětřesení a v lavinách, kdy jen pes je schopen najít ještě živé oběti . Zlatí a labradorští retrieveři jsou také výborní stopaři ve službách policie, armády, zejména při hledání drog a výbušnin. Jsou skvělými průvodci nevidomých, nedoslýchavých a hluchých. Velikost zlatého nebo labradorského retrievera, jeho přátelská povaha, velká ochota, přirozené schopnosti k přinášení z něj činí ideálního služebníka a společníka.

Artemis Gold Kennel

  Bookmark and Share
   
Benny :-)
Benny :-)
Shaki :-)
Benny :-)
Benny :-)
Dina a Aura :-)
Shaki :-)
Scooby :-)